Šiauliai nuo seno garsėja kaip pramoninis miestas. Tai rodo ir statistiniai duomenys: Lietuvos statistikos departamento duomenimis, pramonė yra didžiausias Šiaulių apskrities ekonomikos sektorius ir generuoja 26 proc. viso Šiaulių apskrities BVP. Šiame kontekste jau dabar svarbų vaidmenį vaidina Šiaulių laisvoji ekonominė zona (Šiaulių LEZ), kuri pastaruoju metu sulaukia vis daugiau gamintojų iš Lietuvos ir užsienio paklausimų dėl gamybos perkėlimo į Šiaulius. Šiaulių LEZ buvo įkurta 2015 m. ir yra valdoma dviejų rinkos lyderių – bendrovių „Progressive Business Solutions“ ir „Eika“. 

Kas yra LEZ

LEZ – laisvoji ekonominė zona, įkurta siekiant vystyti bei plėtoti ekonominę-komercinę ir finansinę veiklą. Ji garantuoja išskirtines ekonomines ir teisines sąlygas įmonėms, įsikūrusioms LEZ teritorijoje. 

LEZ – ne tik teritorija, bet ir moderni, pastoviai tobulinama infrastruktūra, valdoma privačios įmonės, kuri tuo pačiu yra ir partneris visiems investuotojams, vykdantiems gamybą LEZ. Tai kaip miestelis mieste, kuris kuriamas kaip traukos centras ne tik darbui, bet taip tat laisvalaikiui ir paslaugoms. LEZ valdančios bendrovės administracija siekia ne tik pritraukti investuotojus, bet taip pat siekia padėti jiems, kad jų investicijų kelias būtų kuo sklandesnis.

Šiuo metu Lietuvoje įsteigtos 7 laisvosios ekonominės zonos: Akmenės, Kauno, Kėdainių, Klaipėdos, Marijampolės, Panevėžio ir Šiaulių.

Kokią naudą Šiaulių LEZ generuoja Šiaulių apskričiai

Pastaruoju metu Šiaulių LEZ gauna vis daugiau paklausimų iš Lietuvos ir užsienio gamybos bendrovių dėl gamybos verslo vystymo LEZe. Tai reiškia, kad didėjant investicijų į Šiaulių LEZ srautui, LEZ generuos vis didesnį poveikį Šiaulių apskrities ekonomikai. Pirma – kaip ir buvo minėta, jau dabar pramonė yra Šiaulių apskrities ekonomikos lokomotyvas ir generuoja kiek daugiau nei ketvirtadalį viso Šiaulių apskrities BVP. Antra nepamirškime, kad antras pagal dydį Šiaulių apskrities ekonomikos sektorius yra transportas, kuris sukuria lygiai ketvirtadalį apskrities BVP. Didesnės pramonės apsukos atitinkamai generuos ir didesnį aktyvumą Šiaulių apskrities transporto sektoriuje. Trečia – naujų gamybos verslų įsikūrimas Šiaulių LEZ reiškia naujas darbo vietas Šiaulių apskričiai ir didesnį vartojimą. Tai taip pat svarbus aspektas, kadangi mažmeninė prekyba yra trečias pagal dydį Šiaulių apskrities ekonomikos sektorius ir generuoja penktadalį apskrities BVP. Taigi, paprastai kalbant, kiekvieno naujo investuotojo iš Lietuvos arba užsienio atėjimas į Šiaulių LEZ tiesiogiai paveikia net 72 proc. Šiaulių apskrities BVP. Todėl Šiaulių LEZ plėtra yra gyvybiškai svarbi visam Šiaulių regionui.

Kodėl Šiauliuose, kuriasi įmonės ir kokia iš to nauda gyventojams

Pastaruoju metu Šiaulių LEZ tampa traukos centru, kuriame gamybos verslą nori plėtoti ne tik lietuviškos, bet ir tarptautinės įmonės. 

Pavyzdžiui, 2021 m. viena didžiausių krovinių liftų automobiliams gamintojų Europoje Vokietijos „Bar Cargolift“ atidarė gamyklą Šiaulių laisvojoje ekonominėje zonoje, kur investavo 10 mln. eurų ir planuoja įdarbinti iki 130 žmonių. Kitas pavyzdys – norvegų kapitalo įmonė „Plus Windows“ taip pat savo gamyklą pastatė būtent Šiauliuose. Šiuo metu bendrovėje dirba virš 50 specialistų. Šiaulių laisvojoje ekonominėje zonoje taip pat yra įsikūrusios ir lietuviško kapitalo įmonės – UAB „RD Signs“ bei UAB „Medicinos linija“. Bendrai paėmus, šiose įmonėse dirba daugiau nei 140 žmonių.

Pasak „Progressive Business Solutions“ vadovo Giedriaus Valucko, užsienio ir Lietuvos investuotojai renkasi Šiaulių LEZ dėl kelių priežasčių. Pirma – pramonė yra Šiaulių ekonomikos lokomotyvas, todėl regionas turi gerą pramonei skirtą infrastruktūrą. Antra kadangi Šiauliai nuo seno garsėja kaip industrinis regionas, čia ganėtinai nesunkiai galima susirasti kvalifikuotų darbuotojų, kurių kompetencijos leidžia dirbti gamybos srityje. Trečia – įmonės, vykdančios veiklą LEZ-uose, iš valstybės gauna gana didelį mokestinių lengvatų paketą, todėl laisvosios ekonominės zonos yra itin patraukli teritorija gamybos verslo plėtojimui. Ketvirta – šiuo metu aktyvumo lygis euro zonos gamybos sektoriuje yra pasiekęs bene didžiausią lygį per visą istoriją, todėl vakarų Europos ir Skandinavijos įmonės aktyviai ieško galimybių verslo plėtojimui, o šiuo atveju LEZai yra itin patrauklūs. Negana to, dėl kylančių darbo kaštų ES gamintojai vis labiau linkę kelti gamybos operacijas iš Azijos atgal į Europos teritoriją, o galimybės plėtoti gamybos verslą Lietuvoje yra itin palankios. 

Galų gale, reikėtų paminėti ir kelis Šiaulių LEZ privalumus. Šiaulių LEZ yra netoli Rygos ir  Klaipėdos uostų, kuriuose yra krovinių terminalai, be to, patogu pasiekti Rygos, Kauno ar Vilniaus oro uostus, o šalia yra Zoknių oro uostas. Antra, užsienio ir Lietuvos investuotojai turi galimybę įsikurti Šiaulių LEZ pagreitintomis sąlygomis. Negana to, šalia esančioje oro uosto civilinėje dalyje baigiamos 10 mln. EUR investicijos į orlaiviams reikalingą infrastruktūrą. Taip pat, artimiausiu metu planuojamos virš 7 mln. EUR investicijos į geležinkelio kelią ir keliui reikalingą infrastruktūrą. Tai reiškia, kad prie Šiaulių LEZ atsiras geležinkelio krovos aikštelės su privažiuojamais keliais. Visa tai kuria savotišką intermodalinį Europos tašką, kai prekių, produkcijos ir žaliavos srautai gali būti gabenami trimis skirtingais transportais. 

Šiaulių LEZ ateitis

„Progressive Business Solutions“ vadovas Giedrius Valuckas Šiaulių LEZ prognozuoja pozityvią ateitį. „Pastebime didėjantį verslų susidomėjimu Šiaulių regionu. „Bar Cargolift“ atėjimas į Šiaulius įrodo, kad mūsų LEZ koncepcija, požiūris į verslą atitinka vakarų Europos kokybės standartus. Šiuo metu vyksta pokalbiai su potencialiais tarptautiniais ir lietuviško kapitalo verslais, kurie taip pat nori įsikurti Šiauliuose, plėtoti savo verslą ir sukurti naujų darbo vietų. LEZ klientai savo gamyklose nauda pažangiausią pramonės inžinerijos technologijas. Dėl to darbuotojai turi galimybę eiti koja kojan su šios rinkos tendencijomis. Esminis Šiaulių LEZ tikslas yra pritraukti ne tik pačius investuotojus, bet kartu su jais ir naujas kompetencijas, sinergiškai veikiančias su jau esamomis, taip kuriant didesnę pridėtinę vertę“, teigia „Progressive Business Solutions“ vadovas Giedrius Valuckas. Anot G. Valucko, artimiausiu metu Šiaulių LEZe planuoja startuoti dar bent 3 nauji projektai.

Sužinokite daugiau apie „Progressive Business Solutions“